

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Features | PGA |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 6.5 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Input capacitance | 10 pF |
| Number of Inputs | 2 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 3.5 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 500 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 116 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.3 V, 5 V |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
Stock: 219
Distributors
pcbx
Unit Price$7.08384
Ext.Price$7.08384
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.08384 | $7.08384 |
| 10 | $6.22896 | $62.28960 |
| 25 | $5.71014 | $142.75350 |
| 50 | $5.23453 | $261.72650 |
| 100 | $4.79859 | $479.85900 |
